ANTÉNA RYBAKOV
 

KV vertikální anténa, známá pod názvem Rybakov je určena pro pásma 7-10-14-18-21-24-28 MHz.
Zářič je drátový, připevněný na laminátový 7 m dlouhý teleskop, který se zasouvá do zemní paty, případně ho je možné uchytit k nějaké trubce, zábradlí, plotu a podobně. Provedení HD má zářič vyrobený z AlMg trubek, spodní díl má průměr 30 mm, uchytává se pomocí třmenů k trubce.
Impedanční transformátor se přichytává pomocí plastových držáku na spodek vertikálu, do něj se zapojují zářič a radiály.
Radiály jsou pro provoz nezbytnou nutností. Informace k provedení radiálů  >>>

Anténa je nerezonanční, pro provoz je nutný anténní tuner.
U antén typu Rybakov si je třeba ještě uvědomit souvislost, že při provozu ladíme do rezonance soustavu anténa + koaxiální napaječ, který je tak zatížen velkým PSV, je tedy dobré, aby koax kabel byl kvalitní s dobrým dielektrikem a ne moc dlouhý, vznikají v něm nezanedbatelné ztráty (cca do 15 m RG-213 je rozumné) a nepoužívat moc velkých výkonů maximálně ! do 500 W (QRP a LP v pohodě). Případně lepší technické řešení je dát tuner přímo k patě vertikálu.

Impedanční transformátor u antény Rybakov je 1:4

Pokud chcete anténu využívat hlavně na horní pásma včetně 28 MHz, je potřeba, aby zářič pro vícepásmový provoz nebyl delší než 5/8 lambda na toto pásmo, doporučená délka zářiče je 6,5 m. S delším zářičem anténa vyzařuje 28 MHz vzhůru a není vhodná na DX spojení.

 

Vyzařování antény RYBAKOV

zářič 6,5 m, pásmo 7 MHz, radiály 4x5 m, umístění na zemi

zářič 6,5 m, pásmo 7 MHz, radiály 4x5 m, umístění 4 m nad zemí

 

zářič 6,5 m, pásmo 14 MHz, radiály 4x5 m, umístění na zemi

zářič 6,5 m, pásmo 14 MHz, radiály 4x5 m, umístění 4 m nad zemi

 

zářič 6,5 m, pásmo 28 MHz, radiály 4x5 m, umístění na zemi

zářič 6,5 m, pásmo 28 MHz, radiály 4x5 m, umístění 4 m nad zemi