VYUŽITÍ LAMINÁTOVÝCH TELESKOPU
 

Montáž a zkušenosti:
Jednotlivé díly se do sebe zasouvají a zatahují do kónusu. Při stavbě na trvalé místo doporučuji v místě spoje dvou průměrů ten slabší omotat cca 2-3 závity izolační pásky, silnější průměr pak omotat páskou se skelnými vlákny jako ochranu proti roztržení.
Vodič antény přichytit také izolační páskou.
Kotvení pro příležitostné použití 10 m  vertikálu postačí ve třech směrech (čtyři směry lepší) cca v 2/3 výšky, 13,7 m vertikál doporučuji zakotvit ve dvou patrech. Na kotvení vyhovuje Mastrant P-2, P-3, M-2, M-3. Kotvy lze uchytit buď dostatečně silnou plastovou páskou nebo pomocí kotvícího přípravku. Kotvy stačí zajistit dvojitým uzlem.
Při stavbě na portable postačí zapíchnout do země šroubovák jako patku a zakotvit.
Při trvalé montáži doporučuji oddělat dolní plastovou objímku, teleskop omotat ve třech pruzích cca 10 cm od sebe izolační páskou v cca 3-4 mm silné vrstvě a zasunout cca 25 cm do trubky vhodného vnitřního průměru, která v místě konce zasunutého laminátu je provrtaná a je protažený šroub naveskrz jako zarážka, aby teleskop nezajel níže. Za tuto trubku pak anténu dále uchytíme buď pomocí třmenů nebo pokud je delší, tak je možné ji nasadit na další trubku. Takto můžeme snadno získat i vertikál s větší výškou, kde je například spodní díl z hliníkových trubek (cca 8m) a pak pokračujeme laminátovým teleskopem s přichyceným vodičem. Dostaneme se tak snadno i do výšky přes 20 m, tedy 1/4 vlnný vertikál na 3,5 MHz. Pro uchycení teleskopu lze také zakoupit úchytnou patu, nabízenou v E-shopu.

 

Příklady použití
 

Jako podpěra lehké drátové antény (např dipólu, windomky, G5RV) jsou teleskopy 10m HD použitelné do celé výšky, model 13,7 HD do cca 3/4 výšky.
 

Vertikální dipól Multiband 40-10m
Základem je dipól 2x7m napájený dvojlinkou, který připevníme páskou k laminátovému 13,7 m HD teleskopu. Dvojlinku dostatečné délky pak vedeme k anténnímu tuneru šikmo od telekopu.
Pokud použijeme 13,7 m HD teleskop, tak se nevejde dipól celý natažený vertikálně, horní část vedeme po teleskopu, spodní rameno pak natáhneme od teleskopu šikmo do prostoru, tak aby konec byl cca 3 m na zemí.
Anténa je vhodná i pro vztyčení na ploché střeše domu nebo terase.
 

Invertované L na 160m
Podrobný popis od Viliama OM0AAO najdete zde:
http://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1447

 

 

Vertikální drátová anténa GP 1/4
pěkný a výstižný popis od Jardy OK1HDU
http://599.cz/view.php?cisloclanku=2008111301

 

Vertikální anténa pro pásmo 40m
výstižný popis od Viliama OM0AAO
http://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1532

 

Vertikál na portable i pevnou montáž typu Rybakov
Základem je laminátový teleskop 7 m a balun 1:4. Pokud chcete anténu používat na portable a není k dispozici vhodný úchyt teleskopu, je možné dokoupit zemní patu vertikálu.

K balunu připojíme 7 m zářič, pokud upřednostňujeme pásmo 28 MHz, je vhodná délka zářiče 6 m. Zářič zajistíme PVC páskou. Balun uchytíme v patě teleskopu. Radiály uděláme 3-4 ks také 7 m dlouhých, případně pokud není prostor a použijeme zemní patu, je pak možné nouzově "radiálovou" svorku balunu propojit s touto patou.
Pro provoz je nutný anténní tuner.
Tato anténa sice není úplně "čisté" elektrické řešení, ale je to anténa hojně používaná, jednoduchá a spolehlivá.

 

Vertikál Triple Leg na portable i pevnou montáž
Základem je vertikální zářič 7 m a tři radiály také 7 m, které jsou vedeny šikmo pod úhlem cca 45st, anténa je napájená dvojlinkou 450 Ohmů, optimální délka dvojlinky je 12 m.
Anténu lze namontovat na 13,7 HD teleskop, kde radiály můžou sloužit současně jako kotvy a teleskop je možné stavět na zem. Nebo lze použít 7m teleskop, na něm bude upevněn zářič, teleskop namontovat na stožárek nebo úchyt ve výšce cca 8 m a víc. Anténa je dobře účinná od 7 MHz výše. Vyzařovací úhly se pohybují od 9 st. na 28 MHz po 22 st. na 7 MHz, takže anténa je vhodná i na DX provoz. Pro provoz je nutný anténní tuner.